Dlaczego zdrowa żywność jest tak ważna?

W diecie powinny się znajdować owoce i warzywa w dużych ilościach, ponieważ dostarczają one ważną dawkę witamin i mikroelementów.  Obecnie w przemyśle rolniczym szeroko stosowane są środki ochrony roślin, które niekorzystnie wpływają na zdrowie, dlatego warto zwracać uwagę na to, gdzie kupujemy warzywa i skąd one pochodzą. Warzywa i owoce powinny być jedzone codziennie i znajdować się najlepiej w każdym posiłku. 

Każdy zjedzony przez Ciebie posiłek spotyka się z pewną odpowiedzią układu hormonalnego, dlatego tak istotne jest racjonalne żywienie. Warto oszacować swoje zapotrzebowanie kaloryczne, dzięki czemu będziesz w stanie kontrolować wagę ciała. Pamiętaj, że nawyki żywieniowe zawsze są odzwierciedleniem Twojego samopoczucia, oraz wyglądu. Rzadziej decyduj się na wysokokaloryczne słodkie czy tłuste potrawy. Nie musisz wcale z nich rezygnować, postaraj się jedynie o to, aby jeść je z umiarem. W zbilansowanej diecie musisz dbać o odpowiednią ilość węglowodanów złożonych oraz wartościowych białek i tłuszczy.

Jak mądrze wybierać zdrową żywność i czym się kierować?

Zdrowa żywność to przede wszystkim produkty dostarczające potrzebnych wartości-nie tylko pustych kalorii. Zdrowe odżywianie to różnorodność w diecie dlatego należy jeść przeróżne kasze, ryby, mięsa, produkty mleczne, warzywa, owoce. Wtedy zawsze będziesz mieć energię, a co najważniejsze rzadziej będziesz sięgać po niezdrowe smakołyki. Żywiąc się niezdrowymi przetworzonymi produktami narażasz się na otyłość, oraz ciągłe problemy z trawieniem. 

Jeśli dieta składa się głównie z przetworzonych produktów, narażamy się na niedobory składników niezbędnych do utrzymania zdrowia w dobrej kondycji. Witaminy są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego należy zwracać uwagę na ich obecność w diecie. Robiąc zakupy zwracaj szczególną uwagę na skład produktu i unikaj tych, które mają w sobie niepotrzebne dla nas konserwanty czy sztuczne barwniki. Powszechnie stosowane są wszelkie wzmacniacze smaku, które źle na nas wpływają. Jeśli chcesz coś ugotować, czy usmażyć-wybierz przyprawy bez glutaminianu sodu i aby podkreślić smak dodaj więcej warzyw.

Masz ochotę na coś słodkiego? Zamiast ciastek paczkowanych lub kupowanych na wagę, które zawierają tłuszcz palmowy i morze niezdrowego cukru lub co gorsza syropu glukozowo-fruktozowego wybierz banana, rodzynki, daktyle suszone, figi czy żurawinę. Spróbuj też jadać częściej wszelkiego rodzaju orzechy, które bogate są w zdrowe kwasy tłuszczowe. Do wyboru jest ogrom innych równie smacznych przekąsek o dużo większej wartości.