Zalety zakwasu chlebowego

Niejednokrotnie każdy z nas słyszał, że chleb stworzony na zakwasie chlebowym jest bardzo wartościowy. Ma przyczyniać się do poprawy stanu naszego zdrowia. Czy rzeczywiście taki chleb jest najlepszą opcją wśród chlebów?

Czym jest zakwas chlebowy?

Zakwas chlebowy jest zmieszaną wodą oraz mąką. Przy odpowiedniej temperaturze oraz z biegiem czasu mieszanina ulega procesowi fermentacji. W takim zakwasie dużą funkcję pełnią drożdże czy bakterie kwasu mlekowego. Dzięki takim dobroczynnym bakteriom chleb będzie miał więcej wartości odżywczych.

Dobroczynne bakterie sprawiają, że nasz chleb będzie miał piękny zapach i aromat. W zakwasie, dzięki obecności bakterii, zadziałać może także tzw. kwas fitynowy, który sprawia, że mikroelementy znajdujące się w mące mogą w pełni zadziałać. 

Regularne spożywanie zakwasu chlebowego przyczynia się również do dobrej pracy naszych jelit. Flora bakteryjna, często nadwyrężona przez sezonowe choroby, będzie lepiej sobie radzić z różnymi problemami. 

Drożdże oraz bakterie znajdujące się w zakwasie chlebowym to doskonałe źródło witaminy B12, a także aminokwasów egzogennych. Witamina B12, często nieobecna w sklepowych chlebach, pozwala naszemu organizmowi wytwarzać więcej czerwonych krwinek oraz je utrzymywać. Ponadto warto zauważyć, że zakwas chlebowy jest też bogaty w takie witaminy, jak C i E. Pozwalają one utrzymać się naszemu organizmowi w stanie zdrowia. 

Zakwas chlebowy to doskonały pomysł dla każdego. Taki chleb jest znacznie zdrowszy ze względu na bogate, zdrowotne właściwości.

Jak możemy rozpoznać chleb wykonany na zakwasie?

Rozpoznanie chleba wykonanego na zakwasie nie jest trudne, ale wymaga sprawdzenia kilku szczegółów. Pieczywo takie ma charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak. Podobnie jest z jego smakiem. Jest również nieco wilgotne oraz dłużej zachowuje świeżość. Chleb stworzony na zakwasie dłużej będzie można wykorzystać podczas posiłków. 

Wybierając chleb na zakwasie zwracajmy też uwagę na rodzaj użytej mąki do jego wykonania. Najlepsza jest mąka żytnia, ponieważ zawiera najwięcej dobroczynnych właściwości. Po pierwsze, nie zawiera glutenu, co bywa dzisiaj ogromnym problemem u wielu osób. Nie powoduje też alergii. 

Zakwas chlebowy wraz z dobrymi, ekologicznymi składnikami na pewno pozwoli nam na stworzenie dobrego chleba.

Zakwas chlebowy to najlepsza opcja na zdrowy, smaczny chleb dla całej rodziny. Jest inwestycją w zdrowie wszystkich. Zawiera odpowiednie witaminy i aminokwasy pozwalające lepiej wchłaniać dobroczynne składniki z chleba. Smak chleba stworzonego na zakwasie to dodatkowa radość. Ponadto nie będziemy musieli tak często biegać do sklepu po nowy chleb. Będzie nas dłużej cieszył. Chleb na zakwasie jest zdrowotną ciekawostką dla każdego.